Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych coraz szybciej radzi sobie z zagospodarowaniem pustostanów. Po wprowadzeniu metody LEAN Management spółka może pochwalić się pierwszymi efektami lepszego zarządzania w tym zakresie. Liczba pustostanów zmniejszyła się w 2020 roku o blisko 100 lokali mieszkalnych.
Od wielu lat we wszystkich dużych miastach w Polsce pojawia się problem zalegających pustostanów należących do miejskiego zasobu. Receptą na wyhamowanie wzrostu liczby pustostanów i odwrócenie negatywnego trendu w Poznaniu stało się innowacyjne podejście do problemu wykorzystujące metodykę Lean Management. W proces zaangażowanych jest kilka kluczowych jednostek ZKZL w skład której wchodzą administratorzy nieruchomości oraz zespoły przygotowujące niezbędną dokumentację, oferty i umowy. Spółce udało się stworzyć, używając terminologii sportowej, „sztafetę” w której kolejne zadania przekazywane są natychmiastowo do kolejnego zespołu. Zadania są precyzyjnie i zdecydowanie szybciej przekazywane ze stanowiska na stanowisko a do tego w ustalonym standardzie i czasie. Cały procesu zgodnie z metodą Lean Management został odchudzony o czynności nie dające wartości w procesie. Tam gdzie było to możliwe wyeliminowano biurokrację. Tradycyjne dokumenty zastąpiono formularzami elektronicznymi a decyzje podejmowane są on-line za pomocą dostępnych systemów. Wszystkie etapy procesu są skrupulatnie monitorowane za pomocą wykresów wizualizujących wyniki. Dzięki tym zmianom proces zagospodarowania pustostanów skrócił się znacząco. W tej chwili czas trwania procesu, dla lokali nie wymagających skomplikowanych prac remontowych, czyli od przejęcia lokalu do wprowadzenia się nowych lokatorów skrócił się o około 30%.
Spółka przeorganizowała planowanie działań w zakresie pustostanów oraz zabezpieczyła niezbędne środki finansowe zwiększając kwotę w budżecie na ten cel. W samym roku 2020 Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przeznaczy 7 milionów 600 tysięcy złotych na modernizację pustostanów. Realizacja projektu pozwoliła również na optymalizację kosztów i szybszy dostępu do lokali dla osób, które czekają na nowe mieszkanie.
Początek 2020 roku wskazuje, że zmiany które wdrożył Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przynoszą zamierzone efekty a liczba pustostanów maleje. W pierwszych 80 dniach tego roku przekazano poznaniakom aż 168 mieszkań, które były pustostanami. Daje to średnio 60 mieszkań na miesiąc. To znakomity wynik pokazujący skalę działania spółki w tym zakresie. Warto również podkreślić, że w ciągu ostatnich 5 miesięcy liczba pustostanów zmniejszyła się o blisko 100 lokali mieszkalnych. Sama liczba pustostanów nie jest jednak tutaj najważniejsza. Istotniejszy jest fakt, że czas rotacji pustostanów znacząco się zmniejszył.
Proces zagospodarowania pustostanów w Poznaniu, mimo trudnej sytuacji, cały czas trwa. Na bieżąco wykonywanie są prace remontowe w pustostanach, a umowy z kolejnymi najemcami podpisywane praktycznie codziennie. Zmiana systemu zarządzania w zakresie pustostanów zaczyna przynosić efekty a coraz sprawniejszy proces przekazania pustostanów automatycznie powoduje spadek ich liczby w miejskim zasobie.