Kontakt

pin   ul. Matejki 57, 60-770 Poznań

  tel. 614158800

  fax +48 614158809 

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek 8.00 - 17.00

od wtorku do piątku 8.00 - 15.30

ZKZL rozdaje najemcom czujniki czadu

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych jak co roku postanowił zadbać o swoich najemców. Dla mieszkańców miejskiego zasobu przygotowano czujniki czadu, które będzie można za darmo odebrać w Punktach Obsługi Klienta.

Najemcy mieszkań komunalnych ogrzewanych piecami węglowymi oraz tych wyposażonych w gazowe ogrzewacze wody, czyli popularne junkersy, mogą odbierać zakupione przez ZKZL czujki czadu. By otrzymać od nas takie urządzenie należy zgłosić się do Biura Obsługi Klienta mieszczącego się przy ul. Matejki lub do jednego z terenowych Punktów Obsługi Klienta. Z uwagi na zachowanie zasad ścisłego reżimu sanitarnego po odbiór czujnika należy umówić się telefonicznie na konkretny dzień i godzinę.  Po potwierdzeniu zamieszkania w danym miejskim lokalu i pokwitowaniu odbioru pozostaje już tylko montaż czujnika, który – choć niewielki – może uratować życie.

ZKZL rozdaje czujniki już szósty rok z rzędu. Zachęcamy najemców, którzy nie skorzystali z oferty w poprzednich latach, do zadbania o bezpieczeństwo oraz spokojny sen rodziny. Razem z czujnikiem każdy z lokatorów otrzyma ulotkę z podstawowymi informacjami, jak należy eksploatować urządzenia grzewcze, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym. Coroczne serwisowanie kotłów gazowych, konserwacja pieca kaflowego, czy troska o drożność przewodów wentylacyjnych to bezpieczeństwo, ale i niższe rachunki za ogrzewanie. Dodatkowym wsparciem są czujki czadu, które dzięki kolejnej akcji spółki powinny znaleźć się już w każdym komunalnym „M”, w którym nie ma centralnego ogrzewania.

Każdego roku z powodu zatrucia czadem ginie w naszym kraju kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji lokalu i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji. Wielkopolscy strażacy odnotowują w sezonie grzewczym kilkaset zdarzeń, których skutkiem jest wielu poszkodowanych, czyli osób podtrutych czadem.

Tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą. Jest bardzo groźny, bo nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle”. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon. Zamontowany niewielki, zasilany baterią czujnik ostrzeże przed zagrożeniem i pozwoli uniknąć bardzo poważnych konsekwencji. Właśnie dlatego ZKZL prowadzi akcję bezpłatnego przekazywania najemcom mieszkań komunalnych urządzeń, które powinny być zamontowane wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo zatrucia czadem.

Data wydruku: 27.12.2024 16:11

Data wytworzenia informacji: 02.11.2021 09:19

Data aktualizacji informacji: 02.11.2021 09:19

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

Hide picture