Kontakt

pin   ul. Matejki 57, 60-770 Poznań

  tel. 614158800

  fax +48 614158809 

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek 8.00 - 17.00

od wtorku do piątku 8.00 - 15.30

Zatrzymać ciepło

Zima nabiera rozpędu, co z pewnością nie pozostanie bez wpływu na koszty ogrzewania naszych mieszkań. Możemy jednak zmniejszyć finansowe skutki zimowej aury pamiętając o podstawowych zasadach energooszczędnego korzystania z centralnego ogrzewania. Jednocześnie konieczne jest zadbanie o właściwą wentylację pomieszczeń, by zbyt mała cyrkulacja powietrza, a w efekcie zwiększona wilgotność nie spowodowała  pojawienia się w mieszkaniach pleśni, czy też zagrzybienia ścian. Przypominamy więc:

Wietrzyć intensywnie, ale krótko.

Najkorzystniejsze jest krótkotrwałe wietrzenie mieszkania co najmniej 2 x w tygodniu przez 10 min. oraz utrzymywanie stałej temperatury pomieszczenia nie mniejszej niż 20 st. C. Osadzanie w dolnych partiach okna pary wodnej świadczy o zbyt małej cyrkulacji powietrza.

Odsłaniać okna, gdy jest słońce. Zakrywać, gdy jest ciemno.

Jeśli świeci słońce, to należy odsłonić wszystkie firanki, zasłony, żaluzje i rolety i pozwalać światłu wpadać do pomieszczeń. Jeśli jednak robi się ciemno i chłodno, to warto maksymalnie zasłonić powierzchnię szyb.

Nie zasłaniać kaloryferów.

Na nieprawidłowe korzystanie z ogrzewania może wpływać usytuowanie mebli przy ścianach zewnętrznych poniżej 10 cm, osłanianie grzejników, czy długie do podłogi ciężkie zasłony l inne sytuacje w których nie ma właściwego dostępu powietrza do anemostatu (kratek wentylacyjnych). Przy słabej cyrkulacji grzejniki muszą mieć wyższą temperaturę, co przekłada się na wyższy koszt ogrzewania.

Odpowietrzyć grzejniki.

W przypadku zapowietrzenia grzejników należy bezzwłocznie powiadomić administratora budynku o tym fakcie.

Zastosować folię odbijającą ciepło.

Jeżeli jest to możliwe, to należy zainstalować ekran ze srebrną folią odbijającą promieniowanie cieplne umożliwiając efektywniejsze nagrzewanie powietrza przepływającego między grzejnikiem a ścianą.

Nie zamykać drzwi pomiędzy pokojami.

Jeżeli jest to możliwe, to często pozostawiać otwarte drzwi do pomieszczeń, co poprawia cyrkulację powietrza i obniża wilgotność w mieszkaniu, a to przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Idąc spać lub wychodząc z domu zmniejszyć ogrzewanie.

Warto zmniejszyć ogrzewanie emitowane przez kaloryfery do ok 20 st. C

Nie zakrywać pionów grzewczych.

Główne rury grzewcze w pokojach i łazienkach rozprowadzane są pionowo i od nich odchodzą poziome rurki do grzejników. Nawet przy skręconych do zera grzejnikach, od tych rur jest dużo ciepła i dlatego nie należy ich niczym zakrywać.

Data wydruku: 24.11.2024 17:51


Załączniki

Data wytworzenia informacji: 03.01.2019 11:35

Data aktualizacji informacji: 03.01.2019 12:05

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

Hide picture