Kontakt

pin   ul. Matejki 57, 60-770 Poznań

  tel. 614158800

  fax +48 614158809 

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek 8.00 - 17.00

od wtorku do piątku 8.00 - 15.30

Wyjątkowy Poznań: Pracownia Zegarmistrzowska

Cykl #wyjątkowypoznań zawitał tym razem na ulicę Wodną. To właśnie tutaj od 1980 roku mieści się Pracownia Zegarmistrzowska Pana Henryka Cieszyńskiego.
 
Pan Henryk rzemiosłem zainspirował się w domu rodzinnym. Jest synem słynnego mistrza zegarmistrzowskiego z Rynku Łazarskiego Władysława Cieszyńskiego, który jako jedyny w Polsce wyuczył ponad 40 mistrzów. Został odznaczony medalem Zasłużonego Nauczyciela Rzemiosła. Wyuczył także obu swoich synów. Starszy dołączył do ojca, a młodszy wędrował do różnych Pracowni. Swoją wiedzę doskonalił przez wiele lat między innymi w Holandii, gdzie zajmował się renowacją starych zegarów. „Antyki były dobrą szkołą. To dzięki nim poznałem wiele nietypowych rozwiązań i mechanizmów stosowanych w zegarkach” – mówi Pan Henryk.
 
Od 1980 roku Pracownia Zegarmistrzowska niezmiennie mieści się na ul. Wodnej. Pan Henryk zajmuje się nie tylko naprawą zegarków, ale również renowacją i serwisem antyków oraz naprawą barometrów i pozytywek. Nasz zegarmistrz naprawia także zegary z kukułką.
 
Coraz częściej do Pracowni trafiają teraz stare, niekompletne zegary jak również rodzinne pamiątki – zegarki znalezione w szafie dziadka lub babci. Przekazywane z pokolenia na pokolenie zegarki odzyskują na ulicy Wodnej nowe życie. Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku dużych zegarów naprawa może zając od kilku godzin do kilku miesięcy, gdy w grę wchodzi naprawa uszkodzonego mechanizmu w starym zegarze.
 
Ciekawym elementem Pracowni są również wyjątkowe zegary, które odmierzają czas za pomocą kulek, domina czy jednocentówek. Warto przyjść i zobaczyć te niezwykłe i unikatowe dzieła, porozmawiać z Panem Henrykiem, który jest chodzącą encyklopedią na temat historii zegarków i naprawić zegarek lub wymienić pasek czy baterię. Więcej informacji o Pracowni znajdziecie Państwo tutaj: 
http://www.zegarow.pl/     

Data wydruku: 30.05.2023 08:46

Data wytworzenia informacji: 15.03.2023 10:37

Data aktualizacji informacji: 15.03.2023 10:37Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.