Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych cały czas realizuje swoje cele postawione w planie długofalowym. Pomimo pandemii koronawirusa w Poznaniu przybywa remontów i inwestycji . Korzystają na tym liczne firmy i pracownicy, którzy w tym trudnym czasie mogą podejmować działania w ramach umów i zleceń podpisanych ze spółką. W tym roku ZKZL wydał na cele inwestycyjne, remontowe i eksploatacyjne ponad 70 milionów złotych.
Głównym zadaniem Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych mieszkańców Poznania. Środki wykorzystywane są w dużej mierze na trzy podstawowe cele: nowe inwestycje, remonty oraz bieżącą konserwację lokali komunalnych. We wszystkich trzech wymienionych wyżej obszarach spółka zwiększyła środki finansowe oraz liczbę zakontraktowanych wykonawców w stosunku do roku ubiegłego. Ma to istotne znaczenie w dobie pandemii koronawirusa, gdzie praktycznie każdy sektor gospodarki ucierpiał na licznych obostrzeniach, które rozpoczęły się w marcu. Dzięki dobrze zarządzanym projektom, ZKZL dał możliwość utrzymania pracowników wielu firmom funkcjonującym w szeroko pojętej branży budowlanej a kwota przekraczająca 70 milionów złotych pokazuje skalę działalności firmy.
Ponad 35 milionów złotych spółka przeznaczyła w tym roku na nowe inwestycje. Kwota ta w większości została zainwestowana w budowę bloku przy ul. Hulewiczów, gdzie zostanie oddanych 55 mieszkań w pierwszym kwartale 2021 roku oraz w największą inwestycję ZKZL w historii czyli budowę osiedla przy ul. Opolskiej gdzie tylko w pierwszym etapie powstanie 287 mieszkań. Warto również wspomnieć, że spółka oddała w 2020 roku 50 mieszkań na nowym osiedlu przy ul. Darzyborskiej. Prace inwestycyjne można zaobserwować również na ul. Świt gdzie powstaną nowe pawilony handlowo-usługowe dla poznańskich przedsiębiorców. Warto podkreślić, że na trzech aktualnie trwających budowach zatrudnionych jest ponad 150 osób, którzy pracują w blisko 30 przedsiębiorstwach.
Tylko o milion złotych mniejszą kwotę Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przeznaczył na remonty miejskiego zasobu. W 2019 roku roboty budowlane były prowadzone w 380 budynkach. W tym roku liczba wzrosła do 570 budynków. Warto w tym miejscu nadmienić, że połowa budynków przeznaczonych do remontu to pustostany, których liczba znacząco zmniejszyła się w 2020 roku. Na prace remontowe zostało podpisanych 117 umów z aż 36 wykonawcami. Ogromne wrażenie robi liczba zatrudnionych osób. Remonty i termomodernizacje były wykonywane przez grupę fachowców liczącą blisko pół tysiąca osób. Istotny jest również wkład spółki w poprawę jakości środowiska w kontekście prac remontowych. W 2020 roku zostało zlikwidowanych aż 261 pieców kaflowych. Dla porównania w roku 2019 było to 139. Te liczby pokazują, że ZKZL konsekwentnie i skutecznie walczy ze smogiem w Poznaniu.
Blisko 2 miliony złotych spółka przeznaczyła w tym roku na konserwacje budynków miejskich. Tylko do połowy listopada zostało wykonanych ponad 2200 zleceń z branż elektrycznej, zduńskiej, budowlanej, wodno-kanalizacyjnej czy gazowej. To ponad 200 prac konserwacyjnych w miesiącu, które wykonują wielkopolscy przedsiębiorcy. Ich skala pozwala zaobserwować z jednej strony dbałość spółki o miejskie budynki, a z drugiej można zobaczyć jak wiele pracy i wysiłku należy poświęcić, żeby utrzymać starzejące się miejskie budynki w dobrym stanie.
Rok 2020 to trudny czas dla wszystkich. Istotnym elementem walki z pandemią jest pobudzanie gospodarki zarówno krajowej jak i lokalnej. Inwestycje miejskie pozwalają na utrzymanie wielu firm na rynku a co za tym idzie dają możliwość świadczenia pracy wielu poznaniakom. Wzajemne wspieranie się podmiotów gospodarczych to klucz do sukcesu w dzisiejszych czasach i mamy nadzieję, że z każdym miesiącem wszystkie branże i przedsiębiorcy będą odbudowywać swoją pozycję mocno naruszoną przez COVID-19.