Kontakt

pin   ul. Matejki 57, 60-770 Poznań

  tel. 614158800

  fax +48 614158809 

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek 8.00 - 17.00

od wtorku do piątku 8.00 - 15.30

Poznaniacy w walce z koronawirusem

Z wielu źródeł docierają informacje o oddolnych inicjatywach, które pomagają służbie zdrowia w walce z koronawirusem. Pragniemy przybliżyć jedną z wielu historii dziejących się na naszych oczach.

 W ramach programu „Zaułek Rzemiosła” działa pracownia krawiecka „Sobańska – Krawiectwo”. Ta rodzinna firma działa na poznańskim rynku niezmiennie od ponad 60 lat. Pani Elżbieta, która aktualnie prowadzi rodzinny biznes przejęła go po rodzicach Bożenie i Kazimierzu Sobańskim i kontynuuje rodzinne tradycje krawiectwa miarowego.

Pani Elżbieta po wybuchu epidemii koronawirusa postanowiła działać w ramach wolontariatu. W rodzinie i wśród znajomych ma wielu lekarzy i dlatego chciała choćby w małym stopniu pomóc w walce z wirusem. Szybko nawiązała kontakt z Zespołem Szkół Odzieżowych w Poznaniu. To właśnie nauczycielki z tej szkoły zainicjowały akcję szycia maseczek dla służb publicznych, np. szpitali, pogotowia ratunkowego czy policji. Jej pracownia stała się partnerem akcji, a po otrzymaniu wymaganych wytycznych, zespół szybko przystąpił do działania. Dzięki tej współpracy, za pośrednictwem Zespołu Szkół Odzieżowych, maseczki trafiły między innymi do poznańskich szpitali, ale również do Domu Pomocy Społecznej Ugory i wielu innych miejsc gdzie maseczki są towarem deficytowym i potrzebnym.

Akcja cały czas trwa. Osoby, które chcą włączyć się do akcji mogą kontaktować się bezpośrednio z organizatorkami akcji.

– Dzwonią do mnie ludzie, którzy chcą pomóc wspaniałym nauczycielkom. Wszystkich chętnych zachęcam do kontaktu z Zespołem Szkół Odzieżowych. Numer telefonu jest na stronie internetowej szkoły lub Facebooku. Panie udzielą wszelkich informacji. Akcja rozwija się, dołączają kolejne firmy, małe i duże – wyjaśnia Elżbieta Sobańska – Niesamowite jest to, że społeczność Starego Miasta tak aktywnie włączyła się w pomoc szkolnej kadrze. Centrum miasta ma wyjątkowy klimat. Nasza firma jest już tu prawie 30 lat. Widzimy, jak się zmienia okolica. Tutaj działają i mieszkają fantastyczni ludzie. Nierzadko znamy się i to od wielu lat lub bardzo szybko się zaprzyjaźniamy. Tu po prostu nie można czuć się obco. Mieszkańcy i klienci wpadają często nawet na małą pogawędkę lub żeby chociaż powiedzieć „dzień dobry”.

Teraz rzemieślnik wspiera lekarza, nauczyciel policjanta, by ci mogli bezpiecznie pomagać nam wszystkim. Czas zagrożenia epidemiologicznego, jakiego nikt z nas zapewne nie pamięta, weryfikuje przydatność wielu profesji. Ktoś piecze chleb, byśmy byli syci, ktoś inny posiada umiejętność uszycia kombinezonu, czy maski zabezpieczającej służby medyczne i porządkowe przy pracy.

-Znajomość tradycyjnego rzemiosła, jakim jest krawiectwo okazuje się bardzo przydatna nie tylko w normalnych okolicznościach, ale także w warunkach ekstremalnych. Pani Ela w kilka minut po ogłoszeniu na naszym profilu „Odzieżówka szyje maseczki” na Facebooku zgłosiła się do współpracy. – opowiada Lidia Koralewska, jedna z inicjatorek akcji ZSO. – Umiejętność współpracy między lokalnymi podmiotami, która nie jest niczym nowym na Starym Mieście, może przynosić pozytywne rezultaty i społeczną korzyść. W naszym fyrtlu dzielimy się życzliwością.

 

Fot. Elżbieta Sobańska

Data wydruku: 19.04.2024 02:20

Data wytworzenia informacji: 27.03.2020 11:17

Data aktualizacji informacji: 27.03.2020 11:22



Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.