Jak co roku renomowany magazyn „Forbes” zorganizował ranking „Miasto przyjazne ludziom”. Miasto Poznań zajęło w ogólnej klasyfikacji wysokie czwarte miejsce oraz zostało najwyżej ocenione w zakresie mieszkalnictwa.
Poznań jako jedyne miasto zdobyło maksymalną liczbę punktów w zakresie zwiększenia dostępności mieszkań dla mieszkańców. Dziennikarze magazynu „Forbes” zwrócili uwagę na kreatywność i przedsiębiorcze działania ukierunkowane na poprawę sytuacji mieszkaniowej poznaniaków.
Ważnym elementem uzyskania maksymalnej oceny dla miasta była realizacja innowacyjnego w skali kraju projektu zagospodarowania pustostanów metodą „lean management”. Całkowicie przemodelowany proces spowodował zdecydowany spadek liczby pustostanów zarządzanych przez miejską spółkę ZKZL. Wdrożone rozwiązania zdecydowanie skróciły czas rotacji i zagospodarowania lokali mieszkalnych. Dzięki tym zabiegom udało się w pół roku zredukować liczbę pustostanów o blisko 200 lokali. To znakomity wynik pokazujący jak szczupłe zarządzanie usprawniło proces zagospodarowania pustych lokali, co automatycznie przełożyło na zadowolenie mieszkańców, którzy mogli wprowadzić się do wymarzonego nowego „M”.
Dziennikarze magazynu „Forbes” docenili także współpracę Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych z organizacjami pozarządowymi. W ramach wspólnego projektu miasto Poznań udostępnia 41 mieszkań socjalnych ze wsparciem, prowadzonym przez wyspecjalizowane w różnych rodzajach pomocy NGO-sy. Współpraca ta przynosi wymierne efekty w postaci coraz większego zainteresowania tym projektem wśród poznaniaków i samych organizacji pozarządowych. W związku z tym spółka podjęła już pracę nad rozszerzeniem projektu i od początku 2021 roku liczba lokali ze wsparciem ma zostać zwiększona o blisko 25%.
Warto wspomnieć również, że w konkursie, który podsumowywał działania miast w roku 2019 znalazł się program Miejskiego Biura Najmu oraz przyznawane w ubiegłym roku minigranty dla seniorów. Miejskie Biuro Najmu to jedyny taki projekt w Polsce, w którym miasto Poznań wynajmuje mieszkania na rynku komercyjnym i podnajmuje je lokatorom czekającym na lokal komunalny. System ten okazał się na tyle interesujący, że może doczekać się wsparcia finansowego ze środków centralnych. Aktualnie w parlamencie jest bowiem procedowana ustawa o społecznych agencjach najmu. Wiele rozwiązań, które się w niej znalazło zaczerpniętych zostało właśnie z modelu poznańskiego. Minigranty stanowiły wsparcie finansowe, które były przeznaczone na poprawę warunków mieszkaniowych podnosząc komfort i bezpieczeństwo życia poznańskich seniorów. Środki były wykorzystywane przede wszystkim na remonty starych, wysłużonych i niedostosowanych do potrzeb seniorów łazienek.
Działania podejmowane przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych oraz miasto Poznań wypadły najlepiej spośród ponad 20 miast, które wzięły udział w konkursie. Warto dodać, że stolica Wielkopolski jako jedyna otrzymała maksymalną liczbę punktów w zakresie mieszkalnictwa. To wyróżnienie cieszy i jednocześnie jest dodatkową motywacją do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz mieszkańców Poznania.