Kontakt

pin   ul. Matejki 57, 60-770 Poznań

  tel. 614158800

  fax +48 614158809 

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek 8.00 - 17.00

od wtorku do piątku 8.00 - 15.30

Poznań dla seniorów – nowe propozycje

Pakiet “Poznań VIVA Senior” to pierwsza w kraju tak kompleksowa propozycja ułatwień dla osób, które ukończyły 60 lat. Do bogatego pakietu usług właśnie dołączyły kolejne: Poznańska Złota Karta oraz “Minigranty dla Seniora”, a w przygotowaniu są następne propozycje – m.in. projekt wspólnych mieszkań dla starszych poznaniaków.

Poznańska Złota Karta to nowa usługa wprowadzona od 1 marca. Do tej pory zgłosiło się po nią ponad 2 tysiące seniorów. Karta pozwala im na skorzystanie z wielu ulg i rabatów i gwarantuje zniżki zarówno w miejskich instytucjach kulturalnych, sportowych czy edukacyjnych, jak i w prywatnych firmach. To m.in., teatry, centra rehabilitacji, baseny, restauracje i kawiarnie. Niektóre zniżki sięgają nawet 50 procent. W tej chwili do programu dołączyło ponad 50 partnerów, trwają negocjacje z kolejnymi kilkunastoma.

Po kartę mogą się zgłosić wszyscy, którzy skończyli 60 lat i rozliczają się w Poznaniu. Wnioski o wydanie Poznańskiej Złotej Karty można osobiście lub przez pełnomocnika składać w siedzibach Poznańskiego Centrum Świadczeń (ul. Wszystkich Świętych 1 oraz ul. Małachowskiego 10) lub elektronicznie (szczegóły na: www.pcs-poznan.pl). W drugiej połowie marca pracownicy Poznańskiego Centrum Świadczeń będą też przyjmowali wnioski w mobilnych punktach – ich listę można znaleźć na stronie CIS: http://centrumis.pl/karta-seniora-pozna%C5%84ska-z%C5%82ota-karta.html. Po odbiór kart będzie można zgłosić się dokładnie tydzień później w miejscu złożenia wniosku.

Nowością jest też pilotażowy program minigrantów, który także ruszył w marcu – dzięki niemu seniorzy, którzy mieszkają w lokalach komunalnych i spełniają kryterium dochodowe, będą mogli dostać wsparcie na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb. Chodzi o prace remontowe (ekwiwalent maksymalnie 10 tys. zł) obejmujące np. likwidację progów w lokalu, wymianę wanny na prysznic czy zamontowanie poręczy, które ułatwią seniorowi poruszanie się. Program skierowany jest do osób powyżej 65 roku życia spełniających kryterium dochodowe, które mieszkają w lokalu z zasobów ZKZL. Wnioski o przyznanie pomocy można składać w siedzibie ZKZL (ul. Matejki 57) do końca marca. Szczegóły na stronie internetowej ZKZL: http://www.zkzlpoznan.pl/rusza-program-minigranty-dla-seniora/

– Tylko w tym roku na działania i inwestycje dla seniorów przeznaczamy ponad 128 mln zł – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Dziękuję za aktywność seniorów, którzy nie czekali z założonymi rękami na nasze pomysły, ale powiedzieli wprost, czego potrzebują, przedstawiając bardzo racjonalne i uzasadnione postulaty. My je zrealizowaliśmy – działania brzmią donioślej niż słowa. W efekcie dziś uchodzimy za miasto, które w zakresie polityki senioralnej wyznacza standardy dla całej Polski.

Mieszkania, rehabilitacja i zabiegi dla seniorów

W planach są już kolejne propozycje dla seniorów. Jesienią ruszyć ma pilotażowy projekt wspólnych mieszkań dla seniorów. Skierowany będzie do osób, które ukończyły 70 lat, są najemcami lokali komunalnych lub socjalnych.

– Pomysł narodził się podczas realizacji innego projektu: mieszkań treningowych – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. – Seniorzy, którzy wzięli w nim udział, podkreślali, że świetnie im się mieszka razem, bo mają z kim porozmawiać. Chcemy rozwinąć ten pomysł i stworzyć w dużych mieszkaniach mniejsze lokale, każdy z osobnym węzłem sanitarnym, ale z przestrzenią wspólną dostępną dla wszystkich mieszkańców.

Projekt ma być uzupełniony o dodatkowe usługi: raz w tygodniu opiekun mieszkania pomoże w jego sprzątaniu, seniorzy będą też raz w tygodniu mieli wsparcie przy zakupach lub pomoc w załatwianiu spraw urzędowych. Na dostosowanie mieszkań miasto przeznaczy ponad 3,1 mln zł., plus dodatkowo ok. 75 tys. zł na usługi potrzebne lokatorom.  Pilotaż zakłada ok. 8-10 mieszkań czyli od 25 do 30 lokali komunalnych lub socjalnych.

Trwają prace nad programami, które ułatwią życie starszym poznaniakom czekającym na operacje zaćmy czy potrzebującym rehabilitacji. Miasto chce skrócić kolejki, przekazując szpitalowi dofinansowanie, które pozwoli na wykonanie dodatkowych zabiegów “po godzinach”. Wiosną ma ruszyć bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, z której starsi poznaniacy będą mogli korzystać przez pierwsze tygodnie, dopóki nie zdobędą własnego. W przygotowaniu jest również projekt, który ma zapewnić seniorom bezpłatne i wykonywane w ich domach zabiegi pedicure.

– Idea projektu może brzmieć zaskakująco, ale jest on naprawdę potrzebny – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Seniorzy mają często kłopoty ze schylaniem się, więc i z obcięciem paznokci u stóp. Skonsultowałem się dyrektorami poznańskich szpitali i okazało się, że zabiegi związane z wrastającymi paznokciami są jednymi z najczęstszych zabiegów chirurgicznych u ludzi starszych. Stąd decyzja o wprowadzeniu projektu w życie. Trzeba tu zaznaczyć, że katalog pakietu “Poznań VIVA Senior” jest otwarty, co roku dołączamy do niego nowe usługi – oczywiście zawsze po konsultacji z seniorami i za ich zgodą.

Poznań wyznacza standardy dla Polski

Obecnie w Poznaniu mieszka ponad 143 tysiące osób, które przekroczyły 60 rok życia, a z prognoz GUS wynika, że liczba seniorów z roku na rok będzie się zwiększać. Dlatego miasto sukcesywnie rozwija pakiet “Poznań VIVA Senior” i pracuje nad kolejnymi sposobami wsparcia dla starszych mieszkańców. Starania zostały docenione: w lipcu 2016 r. Poznań został przyłączony do sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia, skupiającej miejscowości otwarte na potrzeby osób starszych.  W październiku 2017 Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania zaprosił też inne polskie miasta do wspólnego tworzenia polityki senioralnej. Na propozycję odpowiedziały władze ponad 20 innych samorządów, a efektem rozmów była deklaracja współpracy, która została uroczyście podpisana w Poznaniu, podczas dwudniowej konferencji “Miasta przyjazne starzeniu się”.

W skład pakietu “Poznań VIVA Senior” wchodzi wiele udogodnień dla starszych poznaniaków. Od października 2017 roku działa “Taksówka dla seniora”: miasto zapewnia bezpłatne usługi transportowe dla osób, które skończyły 70 lat i mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Dzięki temu mogą oni dojechać taksówką do urzędu, lekarza-specjalisty czy na groby bliskich. Tylko do końca 2017r. z oferty skorzystało 730 osób, a taksówki wykonały prawie 1100 kursów.

Seniorzy mogą też skorzystać z usług “złotej rączki”, czyli bezpłatnej pomocy przy drobnych, domowych usterkach. Program kierowany jest do osób w wieku 65+, mieszkających na terenie Poznania, samotnych, niepełnosprawnych lub chorych, które potrzebują pomocy w wykonaniu prostych czynności technicznych takich jak wymiana żarówki, klamki, wbicie gwoździ czy naprawienie cieknącego kranu lub spłuczki. w 2017 wykonano 846 takich usług w mieszkaniach 613 seniorów.

Od lutego działa najnowszy projekt: “Książka dla seniora”. To darmowy dowóz wypożyczonych z Biblioteki Raczyńskich książek tym seniorom, którzy lubią czytać, ale nie mogą samodzielnie dojechać do biblioteki. W pierwszym miesiącu działania usługi skorzystało z niej 23 czytelników.

Dużym zainteresowaniem poznaniaków cieszy się również “pudełko życia”, które ułatwia lekarzom i ratownikom dostęp do najważniejszych informacji o stanie zdrowia seniorów. Łącznie wydano już ok. 15 000 pudełek.

Większość usług dostępnych w ramach pakietu “Poznań VIVA Senior” można zamówić za pośrednictwem Biura Poznań Kontakt. Ze względów bezpieczeństwa żadna usługa nie zostanie uruchomiona, dopóki senior sam o nią nie poprosi.

Poznańskie propozycje dla osób w wieku 60+ to nie tylko pakiet “Poznań VIVA Senior”. W mieście  prowadzony jest największy kompleksowy program aktywizacji fizycznej dzieci, młodzieży oraz seniorów w Europie “Trener osiedlowy i senioralny”. Aktywnie działa też Miejska Rada Seniorów.

– Nasza rada ma pomagać radzie miasta – wyjaśnia Piotr Frydryszek, przedstawiciel Miejskiej Rady Seniorów. – Z pełną odpowiedzialnością za słowo mogę powiedzieć, że współpraca między środowiskiem seniorów, którego jesteśmy przedstawicielami, a miastem układa się bardzo harmonijnie i przynosi wymierne efekty. Do miejskich propozycji dołączamy wiele swoich działań. Rozwinęliśmy stronę internetową MRS,  uruchomiliśmy media społecznościowe. Organizujemy m.in. akcje dla mieszkańców domów pomocy społecznej czy stałe dyżury z ekspertami ZUS-u.

Centrum Inicjatyw Senioralnych również dba o poprawę jakości życia seniorów: zwiększenie ich uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym. Co roku odbywa się wyjątkowe wydarzenie skupiające starszych mieszkańców miasta: “Senioralni Poznań”. To dni wypełnione warsztatami, spotkaniami i atrakcjami przygotowanymi specjalnie dla tej grupy wiekowej.

Potrzeby poznańskich seniorów brane są pod uwagę przy realizacji miejskich inwestycji, projektów i zadań. W parkach i na osiedlach stawiane są ławki, a miasto inwestuje w niskopodłogowe autobusy i tramwaje oraz buduje przystanki wiedeńskie – przystosowane do osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe

Termin składania ofert: 30-03-2018 15:00

Termin publikacji: 12-03-2018 15:10

Data wydruku: 01.07.2022 12:48

Data wytworzenia informacji: 13.03.2018 09:27

Data aktualizacji informacji: 13.03.2018 09:28Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.