Kontakt

pin   ul. Matejki 57, 60-770 Poznań

  tel. 614158800

  fax +48 614158809 

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek 8.00 - 17.00

od wtorku do piątku 8.00 - 15.30

Mieszkania przy ul. Opolskiej przekazane

Pierwsi poznaniacy odebrali już klucze do nowych mieszkań na Świerczewie. W tym roku oddano do użytku 163 komfortowe lokale, a kolejne 124 są na ukończeniu. Budowa osiedla przy ul. Opolskiej to największa inwestycja w historii Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Docelowo na tym terenie ma powstać 1100 mieszkań.

W ramach pierwszego etapu inwestycji zaprojektowano 287 mieszkań w pięciu blokach. Teren został zagospodarowany po wyburzeniu baraków pamiętających czasy II wojny światowej. To miejsce na mapie miasta zmieniło się nie do poznania i zamiast starych nieruchomości powstało nowoczesne osiedle. Pierwszy etap inwestycji został podzielony na dwie części. W pierwszej zbudowano dwa bloki pięciokondygnacyjne i jeden trzykondygnacyjny. W drugiej zaś powstają kolejne dwa budynki z czterema kondygnacjami. Prace przy nich dobiegają końca. 

Trzy pierwsze bloki zostaną zasiedlone jeszcze w tym roku, a dwa następne na początku przyszłego. Pierwotnie oddanie pierwszych mieszkań planowane było na I kwartał 2022 roku, ale dzięki intensywnym pracom głównego wykonawcy, firmy Agrobex udało się przyspieszyć ten termin.

Przy ul. Opolskiej do dyspozycji mieszkańców są mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe o powierzchni od 31 do 66 metrów kwadratowych. Nie zapomniano o zagospodarowaniu terenu wokół budynków. W ich sąsiedztwie znajdują się drogi wewnętrzne, liczne miejsca postojowe dla mieszkańców, chodniki, niezbędne oświetlenie oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Warto przypomnieć, że w pierwszym etapie aż 38 mieszkań jest przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami, a kolejne 40 można dostosować do ich potrzeb. To blisko 30% wszystkich mieszkań budowanych w tym etapie.

Łączna kwota inwestycji wyniosła 62 mln zł. Ważne jest również, w jaki sposób budowa osiedla przy ul. Opolskiej została sfinansowana. ZKZL, korzystając ze zmiany przepisów dotyczących wsparcia budownictwa mieszkaniowego, uzyskał od Banku Gospodarstwa Krajowego dofinansowanie z Funduszu Dopłat – znacznie wyższe od zakładanego. Pierwotnie wsparcie na realizację inwestycji przy ul. Opolskiej wynosiło 22 mln zł. Dzięki współpracy z BGK udało się zwiększyć kwotę dofinansowania do ponad 50 mln zł – czyli do wysokości 80% kosztów inwestycji.

Dofinansowanie z Funduszu Dopłat zostało wypłacone w ramach bezzwrotnego, finansowego programu wsparcia budownictwa. Jego celem jest zwiększenie zasobu lokali mieszkalnych, służących zaspokajaniu potrzeb osób o niskich i przeciętnych dochodach.

Data wydruku: 08.08.2022 17:46

Data wytworzenia informacji: 08.12.2021 15:09

Data aktualizacji informacji: 08.12.2021 15:09Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.