Poznańskie księgarnie i antykwariaty, mieszczące się w budynkach należących do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, otrzymają miejskie wsparcie. Mogą liczyć na 50-procentową ulgę w czynszu. Pomoc w działalności otrzymają także właściciele nowych sklepów z książkami oraz ci, którzy zdecydowali się przenieść do lokalu zarządzanego przez ZKZL.
W Poznaniu działa obecnie ponad 50 księgarni, z których 11 mieści się w budynkach, znajdujących się w zasobach ZKZL. Ich właściciele otrzymają wsparcie Miasta Poznania.
Na 50% ulgę w czynszu mogą liczyć osoby prowadzące księgarnie kameralne i antykwariaty. Stawka czynszu po obniżce nie może być niższa od kosztów utrzymania lokalu. Umowa pomiędzy Miastem a przedsiębiorcą jest zawierana na okres 3 lat.
Podmioty działające w lokalach prywatnych również będą mogły skorzystać z miejskiej pomocy. To właśnie dla księgarzy udostępniona zostanie aukcja najmu lokali użytkowych przez Internet, dostępnej na stronie www.aukcjelokali.pl. Będą one organizowane przez ZKZL raz w roku, zawsze w czwartym kwartale. Pierwsza aukcja dedykowana księgarzom już jesienią tego roku. Wywoławcza stawka czynszu najmu będzie wynosiła 50% oferowanej dotychczas kwoty rynkowej.
Najemcy lokali użytkowych w ramach programu zobowiązani będą do prowadzenia działań związanych z propagowaniem czytelnictwa – np. organizacji wydarzeń literackich, promocji książek czy publikowania recenzji na portalach społecznościowych.
Celem działań miasta jest pomoc w utrzymaniu się małych księgarń i antykwariatów lokalnych. Ich właściciele to ważni partnerzy, dzięki którym mieszkanki i mieszkańcy Poznania mają zapewniony dostęp do książek i innych publikacji literackich.
Wsparcie czytelnictwa
Wsparcie kameralnych księgarń i antykwariatów to już kolejne działanie, którego celem jest rozwój czytelnictwa wśród mieszkanek i mieszkańców miasta. Poszerzana jest sieć bibliotek publicznych. To nie tylko nowe filie Biblioteki Raczyńskich, ale też książkomaty, umożliwiające korzystanie z oferty bibliotecznej w rejonach, w których brakuje stacjonarnych placówek tej instytucji. Doskonałą promocją jest Plebiscyt „Fest Księgarnia”, w ramach którego poznaniacy oddają głosy na swój ulubiony sklep z książkami. Celem akcji – oprócz nagrodzenia najlepszych księgarń – jest promocja tych wyjątkowych miejsc i zwrócenie uwagi poznaniaków na ich ogromną rolę w życiu miasta. Miasto Poznań wspierania również wydarzenia literackie, jak np. coroczne Narodowe Czytanie i wiele innych.
Działania związane ze wsparciem księgarni są realizowane w oparciu o Poznański Program dla Kultury na lata 2019-2023, uchwalony przez radę miasta kilka lat temu.