Kontakt

pin   ul. Matejki 57, 60-770 Poznań

  tel. 614158800

  fax +48 614158809 

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek 8.00 - 17.00

od wtorku do piątku 8.00 - 15.30

Liczba pustostanów w Poznaniu maleje

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych dynamicznie zmniejsza liczbę pustostanów. Wprowadzenie metody szczupłego zarządzania w zdecydowany sposób przyspieszyło proces zagospodarowania pustostanów. Dzięki tym działaniom w pierwszych 6 miesiącach tego roku aż 319 poznańskich rodzin otrzymało mieszkanie.  

W ubiegłym roku spółka przejmowała średnio 50 mieszkań miesięcznie, które trafiały na listę pustostanów. Lokale przejmowane były praktycznie każdego dnia z różnych powodów: wypowiedzenie umowy przez najemcę, zgony lokatorów czy odzyskiwanie miejskich lokali od dłużników. W przypadku dużych mieszkań spółka decydowała się na podział takich lokali na mniejsze, które cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców oraz wykorzystywane w programie lokali socjalnych ze wsparciem treningowym.

Przy ogromnej skali 12,5 tysiąca mieszkań zarządzanych przez spółkę pojawianie się pustostanów to naturalna kolej rzeczy. ZKZL skupił więc swoją uwagę nad procesem płynnego zagospodarowania lokali zwalnianych w celu sprawnego przekazania ich potrzebującym poznaniakom.

W listopadzie 2019 roku liczba pustostanów zbliżała się do 700 lokali. Wtedy Zarząd Spółki podjął decyzję o wdrożeniu innowacyjnego w skali kraju procesu opracowanego wg metodyki Lean Management. Podczas prac nad projektem optymalizacji zagospodarowania pustostanów zespół projektowy wskazał na główne problemy i zakłócenia w procesie. W sposób przemyślany ograniczono do minimum biurokrację a tradycyjne dokumenty wewnętrzne zastąpiono formularzami elektronicznymi. Decyzje również podejmowane są on-line za pomocą dostępnych systemów. Teraz wszystkie etapy procesu są skrupulatnie monitorowane za pomocą wykresów wizualizujących wyniki. Dzięki tym zmianom proces zagospodarowania pustostanów skrócił się znacząco. W tej chwili maksymalny czas trwania procesu, dla lokali nie wymagających skomplikowanych prac remontowych, czyli od przejęcia lokalu do wprowadzenia się nowych lokatorów wynosi około 90 dni. Należy podkreślić, że każdy remont musi zostać zorganizowany w zgodzie z przepisami prawa zamówień publicznych, co również wpływa na długość procesu. Natomiast lokale, które nie wymagają remontu przekazywane są nowym najemcom nawet tego samego dnia w którym lokal jest przejmowany. 

Największym sukcesem wprowadzenia procesu szczupłego zarządzania jest zwiększająca się liczba mieszkańców Poznania, którzy otrzymali wsparcie Miasta w postaci wynajmu mieszkania. W pierwszym półroczu aż 319 rodzin zamieszkało w nowym lokum. Średnia przekazywanych lokali poznaniakom przekroczyła 57 miesięcznie. Dynamika przekazywania mieszkań wzrosła o blisko 75% w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 w którym przekazano 185 mieszkań. Tempa przekazywania mieszkań poznaniakom nie wyhamowały nawet obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Jednocześnie cały czas spada liczba pustostanów, co wskazuje na słuszność decyzji w zakresie zmiany zarządzania procesem. Liczba 319 lokali przekazanych poznańskim rodzinom to znakomity wynik i wiele uśmiechów na twarzach mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Proces zagospodarowania pustostanów został doceniony między innymi przez magazyn „Forbes”. Poznań jako krajowy lider w zakresie mieszkalnictwa daje pozytywne wzorce dla innych miast posiadających kłopoty w tym obszarze. Jednocześnie wszystkie etapy procesu cały czas przez pracowników Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych są udoskonalane, żeby jak największa liczba poznańskich rodzin miała powody do radości z nowego mieszkania.

Data wydruku: 01.07.2022 12:11

Data wytworzenia informacji: 31.07.2020 05:55

Data aktualizacji informacji: 31.07.2020 08:48Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.