ZKZL od kilku lat skutecznie walczy z problemem pustostanów w Poznaniu. Rok 2022 zakończył się rekordowym osiągnięciem. W ciągu 12 miesięcy przekazano 724 mieszkania poznańskim rodzinom.
Pod koniec 2019 roku liczba pustostanów wzrastała a mieszkańcy Poznania długo czekali na mieszkania komunalne. Zarząd spółki podjął wtedy, bardzo ważną i jak pokazała przyszłość niezwykle skuteczną decyzję o wdrożeniu procesu opracowanego według metodyki Lean Management. Podczas prac nad optymalizacją zagospodarowania pustostanów pracownicy spółki zdiagnozowali główne problemy na które napotykają. Kolejnym krokiem było ograniczenie biurokracji do minimum. Dokumenty w formie papierowej odeszły do lamusa i zastąpiono je elektronicznymi wersjami. Skrócił się także czas podejmowania decyzji na poszczególnych etapach. Dzięki wprowadzonym zmianom proces zagospodarowania pustostanów skrócił się znacząco.
Obecnie maksymalny czas trwania procesu, czyli czas liczony od przejęcia lokalu poprzez jego przygotowanie, do momentu wprowadzenia się nowych lokatorów, dla lokali nie wymagających skomplikowanych prac remontowych, wynosi jedynie około 60 dni, które poświęcone są z reguły na niezbędne prace remontowe. Przed wprowadzeniem metody szczupłego zarządzania ten proces trwał ponad 180 dni. To trzykrotnie dłużej niż aktualnie.
Warto zwrócić uwagę, że każdy remont musi zostać zorganizowany w zgodzie z przepisami prawa zamówień publicznych, co również wpływa na długość procesu. Lokale, które nie wymagają remontu przekazywane są nowym najemcom nawet tego samego dnia, w którym lokal został przekazany do zasobu ZKZL.
Największym beneficjentem stali się mieszkańcy Poznania, którzy otrzymali wsparcie w postaci nowego „M”. W 2022 roku aż 724 rodziny zamieszkały w nowym lokum. Średnio w miesiącu ZKZL przekazywał aż 60 lokali poznaniakom. Dla porównania w 2021 roku spółka przekazała 428 mieszkań. To znakomity wynik pokazujący jak duże są potrzeby mieszkaniowe poznaniaków i jak mocno zdynamizowany proces zagospodarowania pustostanów wpłynął na liczbę zadowolonych rodzin, które nie muszą długo czekać na mieszkania komunalne.
Przy ogromnej skali sięgającej 12,5 tysiąca mieszkań zarządzanych przez spółkę, pojawianie się pustostanów to naturalna kolej rzeczy. Najemcy zmieniają miejsce zamieszkania, niestety umierają lub zwalniają swoje mieszkania w innych powodów. Dla spółki istotniejszym procesem jest szybkie zagospodarowanie pustostanów i przekazanie ich potrzebującym poznaniakom. ZKZL działa teraz skuteczniej niż przed kilku laty a dzięki wytężonej pracy rośnie liczba poznańskich rodzin posiadających nowe „M” z zasobu miejskiego.