Kontakt

pin   ul. Matejki 57, 60-770 Poznań

  tel. 614158800

  fax +48 614158809 

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek 8.00 - 17.00

od wtorku do piątku 8.00 - 15.30

Filia Biblioteki Raczyńskich zostanie otwarta na Świcie

Pawilony Handlowo – Usługowe na Świcie zyskały interesującego i prestiżowego najemcę. W ubiegłym tygodniu Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych podpisał umowę najmu lokalu z Biblioteką Raczyńskich.

Biblioteka Raczyńskich jest najstarszą z istniejących bibliotek publicznych w Polsce. Została ufundowana w 1829 r. przez Edwarda Raczyńskiego, który w statucie określił jej publiczny charakter: „Przeznaczeniem Biblioteki Raczyńskich jest aby w czytelni, która w tejże będzie urządzoną, każdy bez różnicy osób w dniach i godzinach oznaczonych miał prawo z niej korzystać”. Dziś Biblioteka Raczyńskich to zabytkowy gmach przy placu Wolności, sąsiadujący z nim nowy gmach oraz liczne filie rozmieszczone we wszystkich dzielnicach miasta. Już niedługo dołączy do nich kolejna, przy ul. Świt.

Filia Biblioteki Raczyńskich znajdowała się już w budynkach przy ul. Świt. Teraz powraca na swoje miejsce na poznańskim Grunwaldzie. Biblioteka zajmie lokal znajdujący się na I piętrze o powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych. Dostęp do Biblioteki będzie komfortowy dla wszystkich, ponieważ będzie można do lokalu dostać się zarówno schodami jak i windą. Dzięki temu opiekunowie z małymi dziećmi jak również osoby z niepełnosprawnością nie będą mieli problemu z dostępem do filii biblioteki.

Filia na Świcie zaprosi Czytelników do nowych, większych wnętrz. Ważnym elementem Biblioteki będzie wydzielona osobna sala do spotkań i warsztatów z dziećmi. W programie nie zabranie lekcji bibliotecznych dla przedszkolaków i uczniów, spotkań autorskich, wydarzeń kulturalnych czy warsztatów plastycznych.  

Księgozbiór będzie bardzo rozbudowany. Na Świcie znajdą się zarówno pozycje dla dzieci jak i dorosłych oraz audiobooki. Na dzieci i młodzież będzie czekać blisko 13 tysięcy książek. Dla dorosłych przygotowano prawie 20 tysięcy pozycji. Całość zbiorów dopełni blisko 3 tysiące filmów.

Otwarcie Biblioteki Raczyńskich na Świcie to ważny moment dla całej inwestycji. Teraz będzie można korzystać nie tylko z usług i handlu jak miało to miejsce do tej pory ale również przestrzeń kulturalną, która będzie służyć całej społeczności Grunwaldu.

Data wydruku: 25.06.2022 22:03

Data wytworzenia informacji: 15.03.2022 10:07

Data aktualizacji informacji: 15.03.2022 10:07Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.