Kontakt

pin   ul. Matejki 57, 60-770 Poznań

  tel. 614158800

  fax +48 614158809 

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek 8.00 - 17.00

od wtorku do piątku 8.00 - 15.30

Dom Tramwajarza zostanie wyremontowany

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozpoczął remont legendarnego Domu Tramwajarza mieszczącego się na poznańskich Jeżycach. Pierwszy etap prac potrwa do końca I kwartału 2023 roku.

Dom Tramwajarza to środowiskowy kompleks kulturalno-mieszkalny w stylu neobarokowym, wzniesiony w latach 1925 – 1927 na ul. Słowackiego. Zaprojektowany dla pracowników Poznańskiej Kolei Elektrycznej składał się z kilku części: Centralnej, w której znajdowała się sala widowiskowa, sala warsztatowa i restauracja oraz części bocznej, w której zostały zaprojektowane mieszkania dla pracowników. Było to miejsce do którego poznaniacy uwielbiali przychodzić. Wielu mieszkańców doskonale pamięta, że to właśnie w Domu Tramwajarza mieściło się kino „Amarant”, a sala widowiskowa gościła wielu znakomitych artystów. Teraz, dzięki zaangażowaniu społeczników i Miejskiego Konserwatora Zabytków, rozpoczyna się pierwszy etap remontu tego zasłużonego dla Poznania i poznaniaków budynku.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozpoczął już pierwszy etap remontu. Będzie on istotny z punktu widzenia kolejnych etapów modernizacji jakie będą wykonane przy ul. Słowackiego. W ramach tegorocznych działań ZKZL wykona przede wszystkim prace z zakresu ocieplenia budynku. Remont obejmie dach wraz z jego ociepleniem oraz wzmocnienie elementów więźby dachowej wraz z jej konserwacją. Wykonane zostaną pionowe izolacje przeciwwilgociowe ścian piwnicznych. Dodatkowo ściany budynku zostaną zabezpieczone przed podciąganiem kapilarnym. Wymianą zostaną objęte rynny i rury spustowe a przewody wentylacyjne w poszczególnych lokalach zostaną uporządkowane. Istotnym elementem będzie renowacja historycznej stolarki okiennej, którą ZKZL będzie wykonywał w ścisłej współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Budynek został już przekazany Głównemu Wykonawcy, który już rozpoczął pierwsze prace. Koszt remontu w I etapie wyniesie ponad 2 miliony złotych i odbywa się przy wsparciu finansowym Miejskiego Konserwatora Zabytków. Planowane zakończenie tej części remontu to I kwartał 2023 roku. 

Data wydruku: 25.06.2022 21:34

Data wytworzenia informacji: 29.03.2022 10:53

Data aktualizacji informacji: 30.03.2022 09:00Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.