Kontakt

pin   ul. Matejki 57, 60-770 Poznań

  tel. 614158800

  fax +48 614158809 

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek 8.00 - 17.00

od wtorku do piątku 8.00 - 15.30

Dodatkowe 28 milionów na lokale komunalne

Jeszcze w tym roku klucze do pierwszych 163 mieszkań komunalnych przy ul. Opolskiej trafią do nowych właścicieli – Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zbliża się do końca pierwszego etapu inwestycji. To nie koniec dobrych wiadomości. Spółka otrzymała właśnie dodatkowe 28 milionów złotych, które pozwolą na budowę kolejnych lokali.

Budowa osiedla przy ul. Opolskiej to największa inwestycja realizowana przez ZKZL w dotychczasowej historii spółki. Plac budowy został przekazany wykonawcy pod koniec lutego 2020 r., a obecnie inwestycja na poznańskim Świerczewie jest już na ostatniej prostej. Pięć bloków, które zaplanowano w pierwszym etapie inwestycji, jest na ukończeniu. Już wkrótce 287 mieszkań pierwszego etapu zostanie zasiedlonych – część z nich już w tym roku. 

ZKZL, korzystając ze zmiany przepisów dotyczących wsparcia budownictwa mieszkaniowego, uzyskał od Banku Gospodarstwa Krajowego dofinansowanie z Funduszu Dopłat – znacznie wyższe od zakładanego. Pierwotnie wsparcie na realizację inwestycji przy ul. Opolskiej wynosiło 22 mln zł. Dzięki współpracy z BGK udało się zwiększyć kwotę dofinansowania do ponad 50 mln zł – czyli do wysokości 80% kosztów inwestycji.

– Dodatkowe fundusze to efekt skutecznych negocjacji i współpracy dla dobra mieszkańców i mieszkanek Poznania. Przeznaczymy je na dalsze inwestycje mieszkaniowe, również wsparte dofinansowaniem – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Lokale komunalne są niezwykle potrzebne, zwłaszcza obecnie, gdy sytuacja na rynku mieszkaniowym sprawiła, że kupno własnego M stało się dla wielu niemożliwe.

Dofinansowanie z Funduszu Dopłat jest wypłacane w ramach programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa. Jego celem jest zwiększenie zasobu lokali mieszkalnych, służących zaspokajaniu potrzeb osób o niskich i przeciętnych dochodach.

Obsługę Funduszu prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego. Bezzwrotne finansowe wsparcie udzielane jest między innymi na tworzenie lub modernizację lokali mieszkalnych, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od rodzaju przedsięwzięcia oraz podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie. Gminy mogą ubiegać się o wsparcie nawet w wysokości 80% kosztów inwestycji i właśnie taką dopłatę uzyskało Miasto Poznań na budynki przy ulicy Opolskiej. 

Inwestycja przy ulicy Opolskiej jest największą w historii ZKZL. W pierwszym etapie do dyspozycji mieszkańców będą mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe o metrażu od 31 do 66 metrów kwadratowych. Aż 38 lokali będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a kolejne 40 będzie miało możliwość takiego dostosowania. Jeszcze w tym roku 163 mieszkania w trzech pierwszych blokach przy ul. Opolskiej zostaną przekazane mieszkańcom. Kolejne dwa bloki ze 124 lokalami zostaną oddane mieszkańcom Poznania w drugim kwartale 2022 roku. Docelowo na poznańskim Świerczewie ma powstać 1100 mieszkań komunalnych.

Data wydruku: 26.05.2022 06:51

Data wytworzenia informacji: 17.09.2021 12:42

Data aktualizacji informacji: 17.09.2021 14:18Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.