Kontakt

pin   ul. Matejki 57, 60-770 Poznań

  tel. 614158800

  fax +48 614158809 

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek 8.00 - 17.00

od wtorku do piątku 8.00 - 15.30

Architekt PeWuKi upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, w której mieszkał po wojnie. Kamienica przy ul. Kościuszki 80 została niedawno wyremontowana przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych

Gmach Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, skrzydło hotelu „Bazar” od strony pl. Wolności  czy reprezentacyjny wejściowy pawilon Powszechnej Wystawy Krajowej – to tylko kilka projektów, których autorem był Roger Sławski. W piątek jego życiorys przypomniano przy ul. Kościuszki 80, gdzie znajduje się kamienica, w której ten wybitny architekt mieszkał w latach 1945-1963. 

– Doceniamy człowieka, który zrobił wiele dobrego dla Poznania. W jego pracy fascynujące było, że tworzył w trzech różnych epokach. Zaczął swoją aktywność zawodową jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Projektował też w okresie międzywojennym, a po zakończeniu okupacji konsultowane z nim były decyzje dotyczące podnoszenia Poznania ze zniszczeń wojennych – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Podczas uroczystości na ścianie budynku odsłonięto tablicę pamiątkową. Kamienica przy ul. Kościuszki 80 zarządzana jest przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Niedawno kamienica przeszła remont a teraz na jednej ze ścian znajduje się tablica upamiętniająca wybitnego poznaniaka. To kolejna miejska kamienica gdzie można znaleźć pamiątkową tablicę. W ubiegłym roku na elewacji budynku przy ul. Szamarzewskiego 21 ponownie umieszczono tablicę upamiętniającą Różę Luksemburg, która mieszkała na poznańskich Jeżycach.

– Myślę, że to dobry zwyczaj, który warto pielęgnować, żeby w przestrzeni publicznej pojawiały się znaki obecności ludzi, którzy zbudowali to miasto. To pomaga naszej pamięci i buduje naszą tożsamość – powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. 

W uroczystości oprócz przedstawicieli władz Miasta wzięli udział także m.in. członkowie rodziny architekta, dyrekcja i uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego oraz członkowie Rady Osiedla Stare Miasto i mieszkańcy kamienicy. 

Roger Sławski urodził się 24 marca 1871 roku w Poznaniu. Studiował architekturę na politechnice w Charlottenburgu. Po kilkuletniej praktyce zawodowej w różnych częściach Niemiec i uzyskaniu niezbędnych uprawnień w 1904 r. wrócił do rodzinnego miasta. W okresie międzywojennym był naczelnikiem Wydziału Budownictwa w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej, później kierował Wydziałem Budownictwa w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu i pełnił funkcję naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. 

Po wojnie nadal był zatrudniony w biurach architektonicznych. W 1951 r. pracował dla Międzynarodowych Targów Poznańskich, w latach 1951-53 kierował biurem projektów Pracowni Konserwacji Zabytków w Poznaniu. 

Do najsłynniejszych projektów Sławskiego należą m.in. skrzydło „Bazaru”, wejściowy pawilon PeWuKi, budynek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, dom akademicki przy al. Niepodległości, kościół św. Antoniego na Starołęce, budynek Banku Towarzystwa Wzajemnego Kredytu w Kaliszu, kościół farny w Ostrowie Wielkopolskim czy dwory i pałace – np. w Starym Sielcu, Dłoni, Wolsztynie czy Swadzimiu. 

Roger Sławski zmarł w 1963 r. Został pochowany na cmentarzu junikowskim. Od 2017 roku spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. 

Data wydruku: 03.12.2024 18:45

Data wytworzenia informacji: 22.03.2024 14:23

Data aktualizacji informacji: 22.03.2024 14:23

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

Hide picture