Kontakt

pin   ul. Matejki 57, 60-770 Poznań

  tel. 614158800

  fax +48 614158809 

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek 8.00 - 17.00

od wtorku do piątku 8.00 - 15.30

Czujniki czadu dla najemców miejskich lokali

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozpoczął kolejną edycję akcji rozdawania czujników czadu. Urządzenia można bezpłatnie odebrać w Punktach Obsługi Klienta ZKZL. Program ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców lokali komunalnych w sezonie grzewczym.

ZKZL od lat prowadzi działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa najemców. Co roku spółka przekazuje czujniki czadu mieszkańcom poznańskich lokali komunalnych, w których istnieje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Z oferty mogą skorzystać te osoby, których mieszkania ogrzewane są piecami węglowymi lub które korzystają z gazowych ogrzewaczy wody, tzw. junkersów.

– Każde działanie, które zwiększa bezpieczeństwo poznanianek i poznaniaków, ma dla nas ogromne znaczenie – mówi Marcin Gołek, zastępca prezydenta Poznania. – ZKZL od lat konsekwentnie realizuje program dystrybucji czujników czadu i widać, że przynosi on realne efekty. To prosty, ale bardzo skuteczny sposób, by zapobiegać tragediom.

Bezpłatne czujniki można otrzymać w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Matejki 57 lub w jednym z pięciu terenowych Punktów Obsługi Klienta ZKZL. Wcześniej wystarczy potwierdzić zamieszkanie w lokalu komunalnym i podpisać pokwitowanie odbioru. Każde z urządzeń objęte jest gwarancją. ZKZL zachęca osoby, które otrzymały czujniki w poprzednich latach, do sprawdzenia daty ich ważności i – w razie potrzeby – wymiany na nowe.

Tlenek węgla, nazywany „cichym zabójcą”, jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i niewidocznym. Nawet niewielkie jego stężenie może powodować zatrucie objawiające się bólem głowy, zawrotami, nudnościami, a w skrajnych przypadkach – utratą przytomności lub śmiercią. Czujnik czadu pozwala w porę wykryć zagrożenie, uruchamiając sygnał alarmowy, który może uratować życie.

Każdego roku w Polsce dochodzi do kilkudziesięciu zgonów spowodowanych zatruciem czadem. W województwie wielkopolskim strażacy w sezonie grzewczym odnotowują setki interwencji związanych z emisją tlenku węgla. W 2024 roku było ich 216, a wiele z nich zakończyło się przypadkami podtrucia. Do większości zdarzeń dochodzi z powodu niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych lub niedrożnych przewodów wentylacyjnych.

ZKZL przypomina, że czujnik czadu to tylko jedno z narzędzi, które pomaga chronić zdrowie i życie mieszkańców. Równie istotne jest regularne serwisowanie kotłów gazowych, konserwacja pieców kaflowych oraz dbanie o drożność przewodów wentylacyjnych. Prawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych to gwarancja bezpieczeństwa, ale także sposób na niższe rachunki za ogrzewanie i większą efektywność energetyczną.

Spółka apeluje do wszystkich najemców, którzy nie skorzystali z akcji w poprzednich latach, aby odebrali czujnik w najbliższym Punkcie Obsługi Klienta. Udział w programie jest bezpłatny, a montaż urządzenia zajmuje jedynie kilka minut.

Data wydruku: 05.12.2025 08:55

Data wytworzenia informacji: 17.11.2025 08:56

Data aktualizacji informacji: 17.11.2025 08:56

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

Hide picture